Кістки
PCa+colagen
Ca10(PO4)6(OH)2)
Substantia spongiosa - substantia compacta
Розрізняють два типи кісткової тканини: компактну і губчасту. Компактна кістка формує надзвичайно тверду зовнішню частину, а губчаста кістка заповнює порожнисту внутрішню частину. Тканини біологічно ідентичні; різниця полягає в тому, як влаштована мікроструктура.
Кількість (а точніше співвідношення) органічних і мінеральних речовин в кістці змінюється з віком. У дітей значно переважають органічні речовини, у дорослих — мінеральні. У дорослої людини частка мінеральних складових (переважно фосфорнокисле і вуглекисле вапно та фосфорнокисла магнезія, а також фтористого, хлористого кальцію й інші)
Кістки виявляють велику міцність і сильний опір розривові, надзвичайно довго протистоять руйнуванню і належать до числа найзвичайніших залишків викопних тварин. При прожарюванні кістка втрачає органічну речовину, але зберігає свою форму і будову; піддаючи кістку дії кислоти (напр. соляної), можна розчинити мінеральні речовини й одержати гнучкий хрящуватий кістяк кістки.
Кісткова тканина виконує безліч функцій, включаючи:
1.Підтримка м'язів, органів і м'яких тканин.
2.Важіль і рух.
3.Захист життєво важливих органів. напр. серце
4.Зберігання фосфату кальцію.
Гемопоез — утворення клітин крові (точніше це виконується кістковим мозком, вкрапленим всередині губчастої внутрішньої частини.
Кісткова тканина відрізняється від самих кісток — кістки є органами, що складаються з кісткової тканини, а також із мозку, кровоносних судин, епітелію та нервів, тоді як кісткова тканина відноситься до мінеральної матриці, яка формує жорсткі ділянки органу.
Кістка живої людини — динамічна структура, у якій відбувається обмін речовин, а також руйнування старих і створення нових кісткових трабекул і остеонів. Кістки змінюються відповідно до умов зовнішнього середовища, під впливом яких відбувається перебудова їх макро- і мікроструктури. Кістки краще розвиваються там, де більше працюють м'язи, що прикріплені до цих кісток. Форма і рельєф кістки залежить від характеру прикріплення м'язів. Якщо м'яз прикріплюється сухожиллям, то на кістці формується горбик, відросток. Якщо м'яз вплітається в окістя широким пластом — формується на кістці заглибина. У місцях проходження кровоносних судин на кістках формуються борозни. Поверхня кістки має багато дрібних отворів, крізь які до кістки входять кровоносні судини, що забезпечують живлення кістки. Форма, ширина і довжина кістки залежать від виконуваної організмом роботи.
У людей важкої фізичної праці хребці набувають клиноподібної форми, а у балерин, шоферів — кістки плесна потовщені тощо. Суттєва роль у формуванні кісток скелета належить фізичним вправам.
За формою кістки поділяють на: довгі, короткі, плоскі, змішані.
- Довгі або трубчасті кістки — такі, у яких довжина значно переважає ширину і товщину (видовжені); вони мають більш-менш циліндричну середню частину, тіло чи діафіз (corpus чи diaphysis) з порожниною усередині і 2 кінці або епіфізи (extremitates чи epiphyses), що завжди ширші за тіло і покриті на суглобних поверхнях шаром гіалінового хряща, знаходяться в кінцівках і більш-менш вигнуті. До довгих трубчастих кісток належать кістки плеча, передпліччя, стегна і гомілки.
- Короткі — кістки п'ястка, плесно, фаланги пальців. Діафізи побудовані у вигляді трубки, стінка якої має компактну кісткову тканину. Епіфізи мають губчасту будову. В цих кістках жодний вимір не переважає значно над іншими.
- Плоскі кістки побудовані із губчастої речовини, яка зовні вкрита тонкими пластинками компактної речовини. До них належать лопатки, кістки черепа, груднина. У широких кісток два виміри переважають над третім; такі кістки служать переважно для утворення стінок порожнин, що містять різні органи (череп, грудину, тазову порожнину) і можуть бути плоскими, вигнутими, увігнутими і т. д.
- Змішані кістки мають складну будову. Вони складаються із декількох частин, що мають різну будову, форму і походження. Наприклад, хребці, кістки основи черепа тощо.
В окрему групу іноді виносять повітроносні кістки: лобна, клиноподібна, решітчаста, верхньощелепна. Вони так називаються, бо в них є повітряні порожнини, які вистелені слизовою оболонкою.
Синдесмологія — наука про з'єднання кісток
- Синартрози — безпереривні з'єднання кісток, більш ранні по розвитку, нерухомі або малорухомі за функцією.
- Синдесмоз — кістки з'єднані посередництвом з'єднувальної тканини.
- міжкісткові перетинки (між кістками передпліччя або гомілки)
- зв'язки (у всіх суглобах)
- тім'ячка
- шви
- зубчасті (більшість кісток купола черепа)
- лускаті (між краями скроневої і тім'яної кісток)
- гладкі (між кістками лицьового черепа)
- Синхондроз — кістки з'єднані через хрящову тканину.
- Синдесмоз — кістки з'єднані посередництвом з'єднувальної тканини.
За властивістю хрящової тканини:
- гіаліновий (між ребрами і грудиною)
- волокнистий
- еластичний (хрящ вушної раковини)
За часом існування розрізняють синхондрози:
- тимчасові
- постійні
Синостоз — кістки з'єднані через кісткову тканину.
Діартрози — переривні з'єднання, пізніші по розвитку і рухливіші за функцією.
Класифікація суглобів:
- за числом суглобних поверхонь
- за формою і функцією
Геміартроз — перехідна від безперервних до перервних або навпаки.
Існує декілька термінів для опису специфічних деталей довгих кісток:
Термін | Значення |
---|---|
діафіз | стовбур довгої кістки; частина кістки між краями, кінцями (епіфізами). |
епіфіз | частина кінця довгої кістки; регіони вторинного окостеніння. |
епіфізіальна пластина | Епіфізи утворюють кінці довгих кісток (головки). Тонкий диск гіалінового хряща між діафізом і епіфізом; зникає двадцятьма роками від народження. |
голівка | проксимальний суглобовий кінець кістки. |
шийка | частина кістки між голівкою та віссю. |
Коментарі
Дописати коментар