М'язи шиї людини

Згідно з міжнародним стандартом Terminologia Anatomica (TA) м'язи шиї діляться наступним чином:
  1. Власні м'язи шиї;
  2. Надпід'язикові м'язи;
  3. Підпід'язикові м'язи;
  4. Підпотиличні м'язи.
*Власні м'язи шиї (лат. mm. proprii colli) забезпечують рух (вперед, назад і в боки) і нахил голови (вперед, назад і в боки), шиї і її шкіри, деякі з яких можуть тягнути перше ребро догори і тим самим брати участь в акті дихання. Згідно з міжнародним стандартом Terminologia Anatomica (TA) до власних м'язів шиї (лат. mm. proprii colli) відносяться два м'язи, які є за україномовною класифікацією бічними поверхневими м'язам, чотирма бічними глибокими м'язами і двома серединними м'язами.
*Надпід'язикові м'язи (лат. mm. suprahyoidei) лежать вище під'язикової кістки, але нижче нижньої щелепи, і є похідними зябрових дуг. Опускаючи нижню щелепу беруть участь у дійствах ковтання і жування. Надпід'язикові м'язи (лат. mm. suprahyoidei) входять до складу складного апарату, що включає у себе нижню щелепу, під'язикову кістку, гортаньтрахею, який грає важливу роль в утворенні членороздільної мови. Згідно з міжнародним стандартом Terminologia Anatomica (TA), до надпід'язикових м'язів шиї (лат. mm. suprahyoidei) відносяться чотири м'язи, які є за україномовною класифікацією серединними м'язами.
*Підпід'язикові м'язи (лат. mm. infrahyoidei) лежать нижче під'язикової кістки і є правічними (автохтонними). Основним завданням є фіксація під'язикової кістки, що уможливлює функцію надпід'язикових м'язів як додаткових жувальних (опускання нижньої щелепи); також підпід'язикові м'язи здійснюють опускання гортані. Згідно з міжнародним стандартом Terminologia Anatomica (TA) до підпід'язикових м'язів шиї (лат. mm. infrahyoidei) відносяться п'ять м'язів, які є за україномовною класифікацією серединними м'язами.
*Підпотиличні м'язи (лат. mm. suboccipitales) є найглибшими і слабшими м'язами серед представлених. Скорочуючи, вони беруть участь у нахилах (назад, вперед і в боки) й обертаннях голови за рахунок рухів в атланто-потиличному суглобі (лат. articulatio atlantooccipitalis), у серединному атлантоосьовому суглобі (лат. articulatio atlantoaxialis mediana) і бічному атлантоосьовому суглобі (лат. articulatio atlantoaxialis lateralis). Згідно з міжнародним стандартом Terminologia Anatomica (TA) до підпотиличнх м'язів шиї (лат. mm. suboccipitales) відносяться шість м'язів, які є за україномовною класифікацією глибокими серединними (передхребетними) м'язами.

Коментарі

Популярні публікації