Креатин́ін

кінцевий продукт обміну білків в організмі теплокровних тварин та людини. Креатинін утворюється у м'язах та виділяється у кров. Креатинін бере участь в енергетичному обміні м'язової та інших тканин. З організму виводиться нирками з сечею, тому показник концентрації креатиніну в плазмі крові є важливим показником функції нирок..

Концентрація креатиніну в крові залежить від об'єму м'язової маси, тому для чоловіків допустимі більш високі показники концентрації креатиніну в плазмі крові, ніж для жінок. Оскільки м'язова маса для певної особи досить стабільна, рівень креатиніну у крові теж є досить стабільним показником.
Нормальні показники креатиніну в плазмі крові дорослих:
  • Жінки: 44—97 мкмоль/л (5,0-11,0 мг/л);
  • Чоловіки: 62—115 мкмоль/л (7,0-13,0 мг/л).
Коефіцієнт перерахунку: мкмоль/л×0,113=мг/л.
Добове виділення креатиніну з сечею:
  • у жінок: 7,1—15,9 ммоль (0,8—1,8 г);
  • у чоловіків: 8,8—17,7 ммоль (1,0—2,0 г).
Підвищена понад норму концентрація креатиніну сироватки крові — показник великої кількості м'яса у раціоні (якщо, крім того, наявна підвищена кількість креатиніну в сечі), ниркової недостатності (якщо підвищений креатинін лише у крові). Рівень креатиніну підвищується також при зневодненні організму, ураженні (пошкодженні) м'язів. 
Зниження концентрації креатиніну спостерігається при низькому споживанні м'яса, вегетаріанському раціоні, голодуванні, в I та II триместрах вагітності. 
Висока концентрація креатиніну може свідчити про ураження нирок токсичними чинниками, зокрема медикаментами (рентген-контрасні засоби, антибіотики-аміноглікозиди, антибіотики-цефалоспорини, статини тощо).

Коментарі

Популярні публікації