Варикоз

Основні глибокі вени нижніх кінцівок слідують по ходу відповідних артерій. 
*Глибока венозна система гомілки включає в себе передню великогомілкову (ПВ), задню великогомілкову (ЗВ) і малогомілкові вени (МВ). У гомілці ці глибокі вени присутні у вигляді пар по обидві сторони артерії. Задня великогомілкова вена отримує кров з медіальної і бічної підошовної вени і дренує задній відділ ноги і подошвенну поверхню стопи. Ця вена лежить позаду гомілки і приєднується до підколінної вени в підколінній ямці. Передня великогомілкова вена є висхідним продовженням дорсальної вени стопи. Вона проходить уздовж передньої поверхні ноги трохи вище міжкостної мембрани між великою та малою гомілковими кістками і з’єднується з задньою великогомілковою веною, утворюючи тібіоперонеальний стовбур і підколінну вену. Малогомілкові вени проходять по задньо-медіальній поверхні малогомілкової кістки і приєднуються до задньої великогомілкової вени.
Підколінна вена утворена з’єднанням передньої і задньої великогомілкової вени в нижній частині підколінної ямки. Вона піднімається уздовж задньої частини коліна і дистальної частини передньо-медіальної поверхні стегна. Підколінна вена розташована медіально від артерії, нижче підколінної ямки, поверхнево від артерії і збоку над коліном.
Після того, як підколінна вена переходить в перерив аддукторов, її називають стегновою веною. Термін поверхнева стегнова вена більше не рекомендується, тому що ця вена – не поверхова, а глибока. У нижній частині вона лежить збоку від артерії; в середній частині, позаду артерії; і в верхній частині, медіально до артерії. Глибока стегнова вена з внутрішньої частини стегна, що проходить уздовж глибокої стегнової артерії, з’єднує стегнову вену і утворює загальну стегнову вену, яка розташована медіально по відношенню до загальної стегнової артерії. Пахова зв’язка – це орієнтир, який відокремлює загальну стегнову вену від зовнішньої клубової вени.
Схематичне зображення глибоких вен нижніх кінцівок. Пахова зв’язка (верхня пунктирна лінія) є анатомічним орієнтиром між зовнішніми клубовими і загальними стегновими венами, а перехоплення аддукторов (нижня пунктирна лінія) є анатомічним орієнтиром між стегновою і підколінною венами. ЗКВ – зовнішня клубова вена; ЗСВ – загальна стегнова вена; СВ – стегнова вена; ГСВ – глибока стегнова вена; ПВ – підколінна вена; ПВВ – передня великогомілкова вена; ЗВВ – задня великогомілкова вена; МВ – малогомілкові вени.

*Поверхневі вени

Двома основними поверхневими венами нижніх кінцівок є велика підшкірна вена (ВП) і мала підшкірна вена (МП).
ВПВ починається в медіальній крайовій вені дорсальної частини стопи, піднімається спереду до медіальної кісточки і проходить задньо-медіально до коліна. Потім вона піднімається медіально в стегно, щоб пробити м’язову фасцію і приєднатися до загальної стегнової вени в підшкірно-стегновому з’єднанні, на кілька сантиметрів дистальніше пахової зв’язки. Притоки ВПВ індивідуальні, але існують загальні правила їх іменування. Якщо хід припливу паралельний ВПВ, він називається допоміжним. Коли приплив протікає під нахилом, його називають периферичною веною (задня периферична вена стегна або передня периферична вена гомілки) (Зобр. 6А).
МПВ починається з дорсальної арки стопи і піднімається задньо-латерально через бічну щиколотку. Вона розташована вздовж середини гомілки і закінчується в підколінній вені в підколінній ямці. Перед тим, як проникнути в м’язову фасцію, вона може розгалужуватися в розширення, яке йде вгору, щоб приєднатися до ВПВ через задню стегнову вену (вену Джакоміни).
Схематичні зображення поверхневих вен нижніх кінцівок. 
A. Велика підшкірна вена (ВПВ). Допоміжний приплив ВПВ. Периферичний приплив ВПВ. ППВ – передня периферична вена; ЗПВ – задня периферична вена; ППВПВ передній приплив великої підшкірної вени; ЗПВПВ, задній приплив великої підшкірної вени. 
B. Мала підшкірна вена (МПВ) підколінний анастомоз (ПА).
Слід оцінювати стан вен в вертикальному положенні пацієнта, оскільки положення на спині може недооцінювати або пропускати рефлюкс венозного кровотоку. Можна використовувати зворотне положення Тренделенбурга, якщо вертикальне положення неможливо. Для оцінки рефлюксу показано дослідження підшкірно-стегнового зчленування в поздовжньому вигляді  за допомогою доплера. 
Як правило, кінцевий клапан на крижово-стегновому з’єднанні запобігає зворотньому потокові в ВПВ.
Перфорантні вени
Перфорантні вени з’єднують глибокі вени з поверхневими. Їх основні групи класифікують відповідно до поздовжнього розташуванням, як вени для гомілковостопного суглоба, гомілки, коліна і стегна. Підгрупи позначають бічні (тобто передні, задні, медіальні і бічні). Таким чином, повна назва перфорантних вен є комбінацією рівня і сторони. Більш докладні підгрупи представлені для вен середньої частині стегна і середньої частини гомілки. ПВ медіальної частини стегна далі класифікуються як перфорантна вена стегнового каналу і пахова перфорантні вена, а перфоратори медіальної частини гомілки поділяються на паратібіальну і задню великогомілкову перфорантну вену (Зобр. 9).
Зазвичай перфорантні вени не дуже добре візуалізуються. Однак, коли є порушення кровотоку в глибоких або поверхневих венах або в разі недостатності клапанів, вони можуть бути розширені і добре видимі як проникаюча структура через м’язову фасцію. У разі варикозного розширення вен, викликаного недостатністю перфорантної вени, важливо локалізувати точку рефлюксу, щоб виправити її.
Недостатність цих вен може викликати варикозне розширення вен середньої частини стегна і гомілки навіть при відсутності підшкірно-стегнового рефлюксу.

Коментарі

Популярні публікації